مقالات

راهکار های جدید برای کشف خلاقیت

با توجه به اینکه محیط های کاری و سازمانی به‌ صورت مداوم در حال تغییر و تحول است، از این رو بهره مندی از عنصر خلاقیت و توانایی سازگاری با تغییرات، می تواند عامل مهمی در جهت رهبری مؤثر و رسیدن به موفقیت سازمانی باشد.
1401/04/11

با توجه به اینکه محیط های کاری و سازمانی به‌ صورت مداوم در حال تغییر و تحول است، از این رو بهره مندی از عنصر خلاقیت و توانایی سازگاری با تغییرات، می تواند عامل مهمی در جهت رهبری مؤثر و رسیدن به موفقیت سازمانی باشد. به همین ترتیب خلاقیت کارکنان سهم بسیار مهمی در عملکرد کلی سازمان و همچنین کارایی و پایداری آن دارد که نیاز است برنامه هایی را در جهت تقویت و بهبود آن به کار گرفت تا کارکنان قابلیت آن را داشته باشند که بر روی فرایندهای ابتکاری و نتایج آن تمرکز کنند و سهم مثبتی در نتایج کلی سازمان خود داشته باشند.

خلاقیت به چه معناست؟

به تازگی توجه و تاکید زیادی بر تقویت عنصر خلاقیت می شود و حتی در برخی از شبکه های اجتماعی ویدیوهایی منتشر می شود و آموزه هایی بسیار ساده و خلاقانه را به افراد آموزش می دهد و هدف همه آنها این است که افراد بتوانند در زندگی شخصی و کاری خود و با نگاه به آنچه که در پیرامون آنهاست بتوانند از این ویژگی مهم به بهترین نحو استفاده نمایند. معمولا افراد در رده سنی جوانان در مقایسه با بزرگسالان خود را خلاق تر می دانند و هنگامی که از افراد پرسیده شود تا چه اندازه خود را خلاق می‌ دانند، افراد جوان با اشتیاق بیشتری دستشان را بالا می ‌برند، اما افراد مسن‌ تر اینگونه نیستند. در حالی که این ویژگی می تواند برای هر فردی باشد و محدود به سن نمی باشد.

در واقع یک فرد خلاق قادر است تا امور را از زاویه متفاوتی نظاره نماید و راه ‌های بهتر و موثرتری را برای انجام کارها و چالش های موجود، شناسایی ‌کند.

خلاقیت سه جز اصلی دارد و وقتی این سه قسمت را بشناسید، متوجه می‌ شوید که در واقع روزهای زیادی شما به خوبی خلاق بوده‌اید و یا موضوعی است که شما در طول روز و هفته آن را تمرین می‌ کنید. توجه کردن به این موضوع که خلاق باشید و به فرآیند خلاقیت توجه کنید، در بهبود آنچه انجام می ‌دهید به شما کمک می ‌کند و پس ‌از آن میزان اعتماد به نفس بیشتری را به‌ دست می‌ آورید.

برای ایجاد خلاقیت، می ‌توانیم آن را به منزله یک بخش مهم از زندگی روزانه‌ در نظر بگیریم. در واقع شاید هر روز و در انجام کارهای مختلف از آن استفاده کنیم. سعی کنید تصاویر افرادی که مشوق شما هستند و اعتقاد دارند که شما خلاق و ممتاز هستید را در محیط کارتان قرار دهید و یا مجموعه عکس‌ هایی از طبیعت، مسافرت و دیگر تصاویری که به شما احساس خارج از محیط کار بودن را می ‌بخشند، در محل کار خود داشته باشید تا بدین طریق، احساس سرزنده بودن داشته و کسالت از شما دور شود تا بتوانید خلاقانه بیندیشید و عمل کنید. در ادامه به برخی از نکاتی که می تواند شما را در این مسیر به خوبی هدایت نماید، اشاره شده است.

کار جدید انجام دهید:

برای تقویت دیدگاه و عملکرد خلاقانه، سعی کنید که یک کار جدید انجام دهید و تلاش کنید تا آن را به خوبی و تا مرحله نهایی پیش برید. این کار جدید، بدین معنا نیست که قبلا آن را انجام نداده‌ اید و برایتان کاملا جدید است، بلکه به این معناست که بخشی از کاری است که در محل کار شما جدید است و ممکن است به معنای تغییر یا تکرار چیزی باشد که قبلاً هم وجود داشته و اینک به گونه ای دیگر و از منظری دیگر باید انجام شود. به یاد داشته باشید که این امر و تمرین کردن در این زمینه، می تواند فرایند بسیار مهمی تلقی شود و هر چه بیشتر آن را انجام دهید در می یابید که خلاقیت شما بیشتر به کار گرفته شده و تقویت می شود.

کار واقعی انجام دهید:

برای خلاق بودن باید کاری انجام دهید که ملموس و واقعی باشد. شاید زمانی که به رویا فرو می روید و به امور مختلف و طریق دستیابی بدان می اندیشید، موارد مختلفی به ذهن شما برسد و راه حل هایی اساسی برای آن داشته باشید ولی در عمل هیچ یک از آنها را انجام نداده و یا بی نتیجه تلقی کنید، در صورتی که خلاق بودن به این معناست که آن ایده ‌ها را به دنیای واقعی ‌خود آورده و بین آنها و موارد دیگر ارتباط برقرار کنید.

سعی کنید در این زمینه، ایده‌ های خود را بنویسید. طرح اولیه آن‌ ها را ترسیم کنید. روش ‌های زیادی برای شکل ‌دهی به ایده‌ هایتان وجود دارد اما مهم‌ ترین مسئله این است که ایده‌ هایتان را به روشی بیان کنید که ملموس باشد.

کار را با اشتیاق انجام دهید:

اشتیاق و علاقه به یک کار و رسیدن به مقصد نهایی مورد نظر، می تواند به منزله عنصر اصلی خلاقیت محسوب شود. در زندگی هر یک از ما، یافتن زمان برای انجام کارهای لذت بخش بسیار مهم است. در حالی ‌که خلاق بودن در محل کار عالی است اما انجام دادن کارهایی که از آنها لذت می ‌بریم بسیار انگیزه‌ بخش تر است که می تواند نگاه ویژه و خلاقانه ما را به روی امور مختلف باز نماید.

 شما می توانید برای آنکه به راهکار هایی خلاقانه برسید، تلاش کنید تا از حالت ثبات فکری خارج شده و رویکردهای فعلی و یا اعتقادات و فرض ‌های موجود را به چالش بکشید و در جهت دریافت آموزش های لازم پیش روید، همواره مثبت اندیش بوده و به دنبال کشف ایده ‌های خلاقانه و بکر باشید.